More

  Zgjedhjet në Mal të Zi: Dalin rezultatet e para

   

  Rezultatet e para të zgjedhjeve të sotme parlamentare në Mal të Zi janë bërë të ditura nga Qendra për Monitorim dhe Kërkim. Janë numëruar 49.8% e votave deri më tani.

  Sipas vlerësimeve të para, lista DPS – Përcaktuar për Malin e Zi e Milo Gjukanoviç ka 34.2 përqind dhe koalicioni “Për Ardhmërinë e Malit të Zi” 33.7 përqind, përcjell derveni.info

  Koalicioni “Paqja është kombi ynë” ka 12.6 përqind, “Bardh e zi” pesë përqind, Partia Boshnjake 4.4 përqind, Social Demokratët 4.3, SDP – Mali i Zi i fortë tre përqind, Koalicioni Shqiptar Njëzëri 1.1 përqind, Lista Shqiptare 1.4 përqind, HGI 0.2 përqind.

  Nëse ndonjë nga listat kroate tejkalon 0.35 përqind, ata do të marrin një mandat të rezervuar.

  “Nëse listat shqiptare kalojnë, ndërsa kryqëzohen, 0.7 përqind, rezultatet e tyre do të mblidhen, kështu që në këtë moment ata do të kishin 2.6 përqind dhe dy mandate.”

  Qendra për Tranzicionin Demokratik njoftoi më parë se 75.9 votues të regjistruar ushtruan të drejtën e tyre për të votuar.

  Qytetarët votuan në 1,217 vendvotime për njërën nga 11 listat zgjedhore.

  540,026 qytetarë kishin të drejtë të votojnë në zgjedhjet e sotme.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Interi zyrtarizon Arturo Vidal: Mirë se vjen ‘Luftëtar’

  Arturo Vidal është zyrtarisht lojtar i Interit. Njoftimi  u dha nga klubi zikaltër nëpërmjet kanaleve zyrtare. Mesfushori largohet Barcelona pa...

  Regjistrohen 597 raste të mosmbajtjes së maskave në Maqedoni

  Ministria e Punëve të Brendshme informon se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga...

  Kasami: Do të përkrahim kandidat apartiak për Kryeministër shqiptar në 100 ditët e fundit

  Kasami ne emisionin Click Plus tha se do të përkrahin kandidat apartiak për Kryeministër shqiptarë në 100 ditët e...

  Festim Halili jep lajmin e madh! Kalon në qeveri projekti  hekurudhor Kërçovë – Shqipëri

  Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Hekurudhat e Maqedonisë – Infrastruktura”, bën të ditur se ka kaluar në Komisionin ekonomik të...