More

  Disa nga vetitë e një mësuesi të mirë

  Mësimdhënia është një dhuratë që duket se vjen natyrshëm për disa, të tjerët duhet të punojnë jashtë orarit për të arritur statusin e mësuesit...
  - Marketing -

  MË TË LEXUARA - KËTË JAVË

  DËRVENI

  DAIM ISË KOPANICA

  DAIM ISË KOPANICA 1915–1959 Shkruan: Daim Hiseni Dikur nga fsh. Marshen i Koplikut të Malësisë së Madhe që asaj kohe Kopliku mbante emrin Kopanicë, vendi ku ishte...

  Shqiptari nga Shkupi “selam” Merkelit para Bundestagut Gjerman

  Shqiptari nga Radusha e Shkupit i shkruan Merkelit “Frau Merkel duam punë”. Ai para ndërtesës së Qeverisë në Berlin të Gjermanisë ka mbajtur në dorë një...

  Komuna e Sarajit me njoftim të rëndësishëm për banorët

  NJOFTIM Njoftim për rregullat e lëvizjes për personat që bëjnë transportimin e mallarave prej tregut të gjelbërt dhe anasjelltas. Ju njoftojm se Shtabi Emergjencës në Komunën...

  Fshati Radushë vetorganizohet për zgjerimin e rrugës

  "Bashkësia Lokale Radushë sot mori iniciativën për pastrimin e rrugës Radushë-Shkup. Falemenderojmë të gjithë bashkëfshatarët që na ndihmuan në ndihma të ndryshme! Ne vecanti falemenderojme Ismalakiun...

  Fshati Radushë në aksion

  Bashkësia Lokale e fshatit Radushë vazhdon me organizimin e aksioneve në dobi të banorëve të fshatit. Banorët, në mungesë të angazhimit të organeve kompetente...

  VENDI

  Zgjedhjet lokale/ Menduh Thaçi: Koalicion me të gjithë përveç me BDI-në

  Ish kryetari i komunës së Tetovës Sadi Bexhetit do të kërkojë edhe një mandat nga qytetarët e Tetovës si kandidat i Partisë Demokratike Shqiptare. Kandidaturën...

  Sadi Bexheti shpalli kandidaturën për kryetar të Komunës së Tetovës

  Partia Demokratike Shqiptare e shpalli kandidaturën për kryetar të Komunës së Tetovës. Kandidati i PDSH-së për të parin e Tetovës, Sadi Bexheti ka treguar...

  Rexhepi: Nga sot Licencat nga Ministria e Transportit edhe në gjuhën shqipe

  Në pajtim me ligjin për përdorimin e gjuhëve, Ministria e transportit dhe lidhjeve lëshoi licencën e parë në dygjuhësi. Kjo vjen si rezultat i...

  “Pasaportat e bosëve”, fletarrest për ndërmjetësuesin

  Policia mbrëmjen e sotme ka lëshuar një fletarrest për ndërmjetësuesin e pasaportave të “bosëve”. Bëhet fjalë për Raif Miftarin nga Shkpi i cili nuk...

  Spasovski: Është konfiskuar drogë me vlerë 800.00 euro, është arrestuar zyrtar i lartë policor

  Në aksion të madh policor bashkë me Agjencinë Amerikanë për Luftë Kundër Narkotikëve – DEA, është konfiskuar drogë me vlerë mbi 800.000 euro, kumtoi...

  ARSIMI

  Disa nga vetitë e një mësuesi të mirë

  Mësimdhënia është një dhuratë që duket se vjen natyrshëm për disa, të tjerët duhet të punojnë jashtë orarit për të arritur statusin e mësuesit të mirë, si për mësuesit edhe për nxënësit e tij. Mësimdhënia është punë e vështirë dhe disa mësues nuk rriten kurrë për të qenë ndonjë gjë më e mirë se mediokër! Ata bëjnë minimumin e kërkuar Mësuesit e mirë punojnë pa u lodhur për të krijuar një mjedis afeksionues dhe edukues për nxënësit e tyre. Mësimdhënia e mirë duket se ka të bëjë më pak me njohuritë dhe aftësitë sesa me qëndrimin e mësuesit ndaj nxënësve, subjektit dhe punës së mësuesve. Megjithëse lista e mëposhtme nuk është gjithpërfshirëse, ne kemi ngushtuar shumë karakteristika të një mësuesi të mirë. Nëse një mësues ka këto cilësi, “flijeni mendjen të dashur prindër, sepse fëmija juaj është në klasën e duhur dhe nëse ai ka pak vullnet, do të dalë nga bankat e shkollës jo...

  𝐔𝐍𝐓 𝐓𝐇𝐈𝐑𝐑𝐉𝐄 𝐏Ë𝐑 𝐏𝐔𝐍𝐈𝐌𝐄 𝐒𝐇𝐊𝐄𝐍𝐂𝐎𝐑𝐄

  Universiteti 'Nënë Tereza' në Shkup në bashkëpunim me Universitetin ‘Shën Klimenti i Ohrit’ në Manastir dhe Universitetin e Sassarit në Itali, më datë 𝟏𝟎...

  Nga viti i ardhshëm nxënësit e klasës së I dhe të IV me koncept të ri arsimor

  Fëmijët të cilët në vitin e ri shkollor 2021-2022 do të jenë nxënës të klasës së parë dhe të katërt do të jenë të...

  MASH: Bursa prej 3.500 denarë për nxënësit e klasave duale

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës nga viti i ardhshëm shkollor, rrit bursat për nxënësit e shkollave të mesme profesionale, të cilat do të stimulojnë...

  Koalicioni AAA – ASH kërkon pagat e mësimdhënësve, Komuna e Sarajit thotë: S’kemi faj

  Mësimdhënësit e shkollave të Komunës së Sarajit, më saktësisht mësuesit nga klasa e parë deri në të tretën, nuk po i marrin pagat shtesë,...
  - Marketing -

  Protesta para Universitetit të Tetovës?!

  Kryetari i Forumit Rinor të Aleancës për Shqiptarët, Omer Ajdini nëpërmjet një video-mesazhi, ka njoftuar se do të protestohet para Univeristetit të Tetovës. Shkak...

  Tërhiqet libri i Gjeografisë me përmbajtje fyese ndaj shqiptarëve

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës informon se teksti shkollor nga lënda e Gjeografisë për vitin e dytë -arsim mesëm është tërhequr nga përdorimi. Nga...

  Skandal i madh në Universitetin e Tetovës

  Revista e njohur “Veritas” në një publikim të fundit ka shpalosur një hulumtim të gjerë mbi plagjiaturën dhe kopjimin e punimeve shkencore të disa...

  𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐄 𝐊𝐎𝐒𝐎𝐕Ë𝐒 𝐍𝐃𝐀𝐍 𝐌𝐈𝐑Ë𝐍𝐉𝐎𝐇𝐉𝐄 𝐏Ë𝐑 𝐑𝐄𝐊𝐓𝐎𝐑𝐈𝐍 𝐏𝐎𝐋𝐋𝐎𝐙𝐇𝐀𝐍𝐈

  𝐒𝐡𝐤𝐮𝐩, 𝟏𝟔 𝐦𝐚𝐫𝐬 𝟐𝟎𝟐𝟏 – Në hapësirat e Universitetit "Nënë Tereza" në Shkup, Rektori Prof. Dr. Aziz Pollozhani mirëpriti Ambasadorin e Republikës së Kosovës...

  Shkolla fillore “Ibe Palikuqa” në Bojanë shpenzon 4000 euro për mbeturinat!

  Të ardhurat buxhetore nga komuna për shkollën “Ibe Palikuqa” në fshatin Bojanë të komunës së Sariajit janë 28.564.883 denarë, njofton portali pa cenzurë. Por jo...

  Vdes mësuesja veterane e shkollës “Emin Duraku” Bukoviç

  Referat mortor Me dhimbje të thellë e pikëllim pafund,sot morrëm lajmin mbi vdekjen e koleges sonë, Mejreme Zulfi. Mejremja,ishte një arsimtare që e donte punën e arsimin.Puna...

  KULTURË

  Disa nga vetitë e një mësuesi të mirë

  Mësimdhënia është një dhuratë që duket se vjen natyrshëm për disa, të tjerët duhet të punojnë jashtë orarit për të arritur statusin e mësuesit...

  Në Bllacë u inauguruan “Muri i Kujtesës” dhe parku “Hasan Prishtina”

  Sot në brezin ndërkufitar në mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, aty ku para 22 viteve kishte ndodhur dëbimi masiv i mbi 400...

  Ekspozita dhe Libri i Prof.Dr. Ismail Ahmedit në qendër të vëmendjes në Emiratet e Bashkuara

  Në kornizën e bashkëpunimit mes Ambasadës së RMVsë në Emiratet e Bashkuara Arabe-Abu Dhabi dhe Institutit të Trashëgimisë Kulturore u bë hapja solemne e...

  Piktura e Sulltan Sulejmanit, kalon pritshmëritë e çmimit

  Ankandi erdhi pothuajse saktësisht dy vjet pasi që Sotheby kishte ankanduar një sërë veprash arti historike në lidhje me Perandorinë Osmane, duke përfshirë një...

  BIZNESI

  Pagesa me kriptovaluta, këto janë kompanitë kryesore që...

  Kriptovalutat janë bërë kryelajme në ballinat e gazetave këtyre ditëve. Nëse nuk përbën ndonjë lajm vlera e Bitcoin e cila ka arritur në një...

  Mc.Donald’s rikthehet në Maqedoni?!

  Pas tetë viteve që kur u largua nga Maqedonia e Veriut, si duket brendi i njohur për ushqime të shpejta “McDonald’s” do të rikthehet...

  Rriten çmimet e ushqimeve në Maqedoni

  Kostoja e jetesës në Maqedoni është rritur. Në muajin mars të këtij viti, krahasuar me të njëjtin muaj në vitin 2020, kostoja e jetesës...

  Dërgesat online mund të bëhen edhe gjatë orës...

  Zv. kryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi ka bërë të ditur, se dërgesat nga porositë online në objektet gastronomike mund të realizohen edhe gjatë...

  RAJONI

  Në Mal të Zi kërkohet që Abazoviqi të bëhet kryeministër

  Imazhi i politikanit shqiptar nga Ulqini, Dritan Abazoviq, po shkon duke u forcuar në Mal të Zi. Dhe kësaj po i...

  Erdogan uron Osmanin për postin e presidentes: Marrëdhëniet vllazërore do të forcohen edhe në epokën e re

  Në një postim në Facebook, Erdogan tha se ka uruar Osmanin përmes një telefonate, ku u diskuta për marradhëniet mes dy...

  Tërmet në Shqipëri

  Një tërmet është regjistruar pak minuta më parë në Shqipëri. Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane, tërmeti ka qenë me magnitudë 3.4 ballë...

  Liderët e partive shqiptare në Maqedoni urojnë Vjosa Osmanin

  Liderët e partive shqiptare në Maqedoni kanë uruar Vjosa Osmanin për zgjedhjen e saj për President të Republikës së Kosovës. Lideri i...

  Vjosa Osmani zgjedhet Presidente e Kosovës

  Kuvendi i Kosovës sapo e zgjodhi Vjosa Osmanin për postin e Presidentit të Republikës së Kosovës. Me 71 vota “për” dhe...

  SPORT

  Herolind Nuredini talenti shqiptarë nga Tetova që po shkëlqen në Kart Racing

  Me shqiponjën dykrenare të stampuar në kokore, Herolind Nuredini, “fluturon” në pistat e Kart Racing, me ëndrrën e madhe që një ditë të garojë...

  Shqiptari nga Maqedonia Eljif Elmasi pas golit ndaj Gjermanisë bie në sexhde

  Maqedonia triumfoi ndaj reprezentacionit të Gjermanisë me rezultat 2-1. 2 asiste dhe 1 gol nga Shqiptarët e Maqedonisë mbrëmë ndaj Gjermanisë duke i shkaktuar kësaj...

  Kosovarja Arineta Mula fiton maratonën e vrapimit malor Vodno–Matka

  Alpinistja kosovare Arineta Mula, përveç alpinizimit dhe bjeshkatarisë e ecjes malore, njihet edhe si vrapuese e mirë. Mula, sot ka zënë vendin e parë në...

  Lojërat Olimpike do të mbahen pa publik të huaj

  Në Lojërat Olimpike në Tokio nuk do të lejohen spektatorët nga jashtë. Vendimi u njoftua pas një takimi të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, qeverisë japoneze,...

  Futbollisti i KF RINIA 98 Sulejmani: Ndaj SS Novas futemi në fushë për të fituar

  "Dy fitoret rradhazi ka rikthyer besimin tek skuadra jonë dhe shpresoj që të diellën do të vazhdojmë të koncentruar drejt fitores së rradhës. Ndaj SS...

  Zyrtare, Khabib Nurmagomedov nuk ngjitet më në oktagon!

  Khabib Nurmagomedov nuk do të ngjitet më kurrë në oktagon. Tani është gjithcka e qartë dhe ka formë zyrtare. Pas spekulimeve të shumta mbi...

  ROZË