More

  7 gjëra që duhet të bëni për të përballuar ankthin dhe stresin

  Përafërsisht 275 milion njerëz vuajnë nga ankthi në të gjithë botën. Stresi është një problem tjetër sepse, në rreth 75% të njerëzve, ndikon në shëndetin e tyre fizik dhe mendor. Terapistët mund të ndihmojnë në trajtimin e këtyre problemeve dhe efektet negative që ato kanë në jetën tonë. Sidoqoftë, përveç zgjidhjeve afatgjata që kërkojnë shumë përkushtim, ka edhe disa gjëra që mund të bëjmë vetë për të na ndihmuar të ndihemi më mirë menjëherë.

  Më poshtë abcnews.al do ju tregojë 7 gjëra që duhet të bëni për të përballuar ankthin dhe stresin

  1. Gargara

  Gargara stimulon nervin vagus, i cili dërgon informacion në lidhje me rregullimin e ankthit në trurin tuaj. Stimulimi i këtij nervi mund të ngadalësojë reagimin ndaj stresit, duke ju ndihmuar të ndiheni më pak të shqetësuar dhe të jeni me humor më të mirë. Të kënduarit dhe të qeshurit gjithashtu mund të stimulojnë nervin vagus.

  2. Përqafimi i fluturës

  Kjo teknikë dypalëshe e stimulimit mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të qetë dhe më pak të shqetësuar në këtë moment. Ja se si ta bëni:

  • Kryqëzoni duart, pëllëmbët poshtë, mbi gjoks.
  • Ju gjithashtu mund të bashkoni gishtat e mëdhenj
  • Ngadalë filloni të trokitni pranë shpatullave me duar, duke alternuar majtas dhe djathtas.

  Është e rëndësishme të tërhiqni vetëdijen për veten dhe të ngadalësoni frymën tuaj. Kjo do t’ju ndihmojë të ndiheni më të qetë, sugjeron derveni.info.

  3. Frymënxjerrja të gjatë

  Një mënyrë tjetër për të stimuluar nervin vagus është përmes frymëmarrjes së ngadaltë. Nxjerrjet e gjata janë veçanërisht të mira sepse ndihmojnë në uljen e stresit. Frymënxjerrja juaj duhet të jetë dy herë më e gjatë se thithja. Një raport i mirë është 4 sekonda thithje e ndjekur nga 8 sekonda frymënxjerrje. Kur thithni frymë, rekomandohet ta bëni përmes hundës. Kur të nxirrni frymën, bëni buzët sikur po u fryni qirinjve të tortës.

  4. Nuhatni një erë të njohur

  Studimet kanë treguar se nuhatja e aromave të caktuara mund t’ju ​​ndihmojë të ndiheni më pak të stresuar. Për shembull, aromaterapia me disa vajra thelbësorë mund t’ju ndihmojë të relaksoheni. Një tjetër gjë që mund të qetësojë nervat tuaja është nuhatja e aromave të këndshme dhe të njohura. Kërkimet sugjerojnë që nuhatja e rrobave të përdorura të partnerit tuaj mund t’ju ​​ndihmojë të ndiheni më qetë, informon derveni.info.

  5. Mbajtja e një kubi akulli

  Ky është një truk që mund t’ju ndihmojë të menaxhoni sulmet e panikut. Merrni një kub akulli në dorën tuaj dhe mbajeni atë për aq kohë sa mundeni. Pastaj vendoseni në dorën tuaj tjetër. Kjo mund t’ju ndihmojë të përqendroni vëmendjen tuaj në sikletin që po ndjeni për shkak të të ftohtit dhe jo në sulmin e panikut, duke minimizuar kështu atë. Dhe nëse nuk jeni në shtëpi ose nuk keni akull afër, gjithmonë mund të mbani me vete disa karamele të athëta. Ato mund të kenë një efekt të ngjashëm.

  6. Relaksimi progresiv i muskujve

  Kjo metodë përfshin tensionimin dhe relaksimin e muskujve në të gjithë trupin tuaj, dhe kjo mund t’ju bëjë të ndiheni më të relaksuar. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të identifikoni se cilat pjesë të trupit tuaj kanë tensionin, informon abcnews.al. Këtu janë disa shembuj të asaj që mund të bëni me pjesë të ndryshme të trupit:

  • Këmbët: Bëni gishtërinjtë tuaj fort në këmbë dhe mbajeni pozicionin për 10 sekonda. Pastaj lirojeni.
  • Supet: Shtrëngoni shpatullat deri në veshë dhe mbajini aty për 10 sekonda. Pastaj lëshoji përsëri.
  • Fytyra: Mblidhini të gjitha pjesët e fytyrës tuaj në qendër dhe mbajeni ashtu për 10 sekonda. Pastaj relaksojeni fytyrën.

  7. Teknika e lirisë emocionale

  Kjo teknikë është provuar se ndihmon për ankthin dhe depresionin. Teknika e lirisë emocionale (EFT) është kur prekni pika të veçanta të trupit tuaj me majat e gishtave. Zakonisht, personi që e bën atë duhet të përqendrohet në atë që i shqetëson dhe të përsërisë fraza të caktuara të shkurtra.

   

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Juristja Lindita Neziri-Ceka, doktoron në shkencat e drejtësisë

  Sot në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë, para komisionit nën mentorimin e prof. dr. Abdulla Azizi, juristja Lindita...

  Ahmeti: Marrëveshja e Prespës si ajo e Ohrit

  Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, në 3 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes së Prespës, ka theksuar se qytetarët e...

  BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

  Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar, se as këtë vit nuk mund të kryhet haxhi. Siç sqarojnë...

  SHQIPËRI, 29 QENDRA SHËNDETËSORE TË REJA NGA THETHI NË KSAMIL

  Prej sot 29 qendra të reja shëndetësore nga Thethi në Ksamil do të jenë të hapur në pritje të...