More

  Ballkani pa roaming me 1 korrik, por si do ta përdorni internetin


  Qytetarët duhet të kenë kujdes me përdorimin e internetit nga 1 korriku në vendet e rajonit. Edhe pse që nga kjo ditë çmimet e roamingut do të tarifohen njësoj si të ishim në vend, autoritetet përsëri paralajmërojnë që përdorimi i internetit nuk duhet të ekzagjerohet, përcjell Alsat.

  Sipas drejtorit të Agjencisë për Komunikime Elektronike Jeton Akiku, nëse operatorët vërejnë se shtetasit e huaj përdorin internetin më shumë sesa në vendin e tyre, respektivisht shkarkojnë ose përdorin YouTube, interneti i tyre do të kufizohet. Akiku thotë se operatorët e telekomunikacionit kanë futur mekanizma mbrojtës për qytetarët e rajonit që të mos mund të abuzojnë me këtë përfitim që është në dispozicion për të gjithë qytetarët e Ballkanit Perëndimor.

  “Internetin që keni në celularin tuaj mund të përdoret në vendet e Ballkanit Perëndimor, por sigurisht që do të ketë kontrolle. Për shembull, nëse në vendin tuaj shpenzoni 5 gigabajt internet për një muaj të tërë, dhe për vetëm disa ditë në rajon shpenzoni 2 gigabajt, atëherë do të merrni njoftim përmes SMS që interneti juaj do të ndalet ose kufizohet”

  Përndryshe, qytetarët e Maqedonisë, Serbisë, Malit të Zi, Shqipërisë, Kosovës dhe Bosnje Hercegovinës, tarifën për roaming nga fillimi i muajit tjetër, për thirrjet telefonike dhe SMS porosi por edhe internet do ta kenë me çmim sikur të ishin në shtëpi. Kjo marrëveshje midis vendeve përreth filloi në vitin 2019, kur në fazën e parë filloi me një ulje të çmimeve për këto shërbime për 80 për qind, dhe përfundon me heqjen e plotë të çmimeve të roamingut.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  FOTO/ Matka mori pamje të shëmtuar, mbeturina gjithandej për fundjavë të zgjatur

  Për shkak të festës së 2 Gushtit – Ditës së Ilindenit, që është festë shtetërore në Maqedoninë e Veriut,...

  Fillon bekatonizimi i rrugës prapa shkollës fillore në Bukoviq

  Sot ka filluar puna për bekatonizimin e një nga rrugëve më të mëdha në vendbanimin. Komuna apelon që banorët e...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot do të jetë me diell dhe i ngrohtë. Do të fryjë një erë e lehtë në drejtim...

  Kapet në Durrës peshkaqeni që peshon 650 kg dhe i gjatë 6.5 metra

  Një peshkaqen i madh është kapur në thellësitë e detit Adriatik, përballë grykëderdhjes së lumit Buna. Peshkaqeni i rrezikshëm...