More

  BDI: E blerta e jetës cilësore, oferta më kreative e kësaj fushate zgjedhore

  Me Tubimin zgjedhor që sot Bashkimi Demokratik për Integrim do ta mbajë
  në qytetin e Gostivarit përmbyllë fushatën për zgjedhjet lokale të 17
  tetorit. Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani në konferencën e sotme për
  shtyp ka vlerësuar se kjo fushatë ka qenë një nga fushatat më të mira
  dhe më pozitive, gjatë së cilës në çdo komunë ku garon ka prezantuar
  konceptin inovativ dhe kreativ të Agjendës së blertë, kandidatët për
  kryetarë komunash dhe listat e kandidatëve për këshilltarë.

  “Së pari më lejoni të konstatoj se kishim një fushatë të drejtë, në të
  cilën me të vërtetë të gjithë pjesëmarrësit patën mundësi t’iu
  prezantohen qytetarëve në kushte të barabarta. Ky është përfitim i
  rëndësishëm demokratik, që korrespondon me pjekurinë demokratike të një
  vendi anëtar të NATO-s dhe një vendi kandidat për anëtarësim në BE.
  Sipas mendimit tonë, për BDI-në padyshim kjo ishte fushata më e bukur që
  e kemi pasur deri më tani në çdo aspekt: E para, kishim fushatë
  jashtëzakonisht pozitive dhe kjo u ndje në një numër të madh takimesh me
  qytetarët. Ata u interesuan për projektet, propozuan edhe projekte të
  tyre dhe më e rëndësishmja – e pranuan agjendën e blertë, si një
  prioritet të rëndësishëm për zhvillimin e mjedisit të tyre, për
  rregullimin e lagjeve të tyre, vendbanimet dhe komunat më gjërë.
  Mbajtëm afër 20 Tubime qendrore në të gjitha qendrat më të mëdha të
  shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut: Nga Likova dhe Saraji, përmes
  Çairit, Tetovës dhe Gostivarit, deri në Kërçovë, Dibër dhe Strugë.
  Realizuam qindra vizita, në të gjitha vendbanimet, duke shkuar nëpër
  lagje dhe vendbanime, duke trokitur në secilën derë, duke realizuar
  takime të drejtpërdrejta me dhjetëra dhe dhjetëra mijëra qytetarë”, tha
  zëdhënësi Osmani.

  Edhe pse fitoren e vërtetë e presim të dielën, më 17 tetor, duke e
  konsideruar fushatën si një pjesë të veçantë të garës politike, në këtë
  pjesë të parë padyshim që ne fituam, u shpreh më tej zëdhënësi i BDI-së

  “Me energji pozitive, me një ofertë të mirë, me një koncept të bukur, me
  projekte të mira, duke imponuar agjendën e blertë si diskursi më i
  rëndësishëm i kësaj fushate, arritëm t’u rezistojmë sulmeve nga
  konkurrentët politikë dhe qëndrimit të tyre të padrejtë dhe joparimor,
  si dhe të koalicionit të tyre joparimor në të cilin ata vetë nuk besojnë
  më. Sidoqoftë, sot përfundon fushata. Kishim 20 ditë fushatë të
  lodhshme, dinamike por edhe pozitive dhe të bukur. Dua ti përgëzoj
  qytetarëve për dinjitetin, për pjekurinë e dëshmuar demokratike dhe t’i
  faleminderoj që ishin të hapur për të dëgjuar dhe për të kontribuar në
  krijimin e agjendës së re të blertë”, potencoi Osmani.

  Ai iu bërri thirje qytetarëve që të dielën, më 17 tetor, në mënyrë
  demokratik dhe të lirë të dalin dhe të votojnë.

  “Në fund, dua t’i ftoj të gjithë qytetarëve, pa marrë parasysh
  përcaktimit të tyre politik ose vendimit se për kë duan të japin votën e
  tyre, megjithatë të dielën të dalin në votim. Zgjedhjet janë momenti më
  i rëndësishëm kur secili prej nesh në mënyrë të fshehur e jep mendimin e
  vet; është e rëndësishme që secili prej nesh në mënyrë të lirshme të
  shpreh vullnetin politik dhe me këtë të merr pjesë në krijimin e së
  ardhmes së vet dhe të ardhmes së përbashkët”, theksoi në fund të
  konferncës për shtyp zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani.

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Alarm në qendër të Shkupit

  Televizioni Klan Maqedoni para pak minitash ka raportuar se eshte bllokuar një pjesë e qendrës së Shkupit. Ja edhe postimi...

  Alternativa pritet të marrë 2 ministra 3 zv/ministra dhe 25 drejtori

  Bekim Sali nga Alternativa për TV21 është deklaruar në lidhje me zërat se Alternativa synon të merr Ministrinë e...

  Austri, 7 mijë euro gjobë ose burg për ata që refuzojnë vaksinën

  Ata që refuzojnë vaksinimin në Austri pasi masa për vaksinimin e detyrueshëm të hyjë në fuqi do të gjobiten...

  Ambasada e Gjermanisë në Shkup jep njoftimi, nga ky muaj do të ndryshojnë terminet për viza pune

  Ambasada e Gjermanisë në Shkup njofton se nga muaji shkurt do të ndryshojnë terminet për viza pune dhe se...