More

  BFI kërkon nga Qeveria akreditimin e medresesë “Isa Beu”


  Kreu i Bashkësisë Fetare Islame në vend, Shaqir Fetahi në konferencën e sotme për shtyp pas takimit me zëvendës kryeministrin Artan Grubi tha se ka kërkuar që institucionet që të akreditojnë Shkollën e Mesme Islame “Medresenë Isa Beu”, transmeton Alsat.

  “Me vite ka probleme për shkak të mos-regjistrimit të ndalesës së regjistrimit të maturantëve tanë në fakultete të ndryshme të universiteteve në Republikën e Maqedonisë së Veriut”, tha mes tjerash Fetahu.

  Fetahu gjithashtu theksoi se është parashtruar edhe problemi i largimit të nxënësve të diplomuar në medrese nga universitetet.

  “Çështja tjetër që ka bërë një shqetësim te shumë familje të nxënësve tonë është largimi nga universitetet i nxënësve tanë ku kanë qenë të regjistruar nxënës të medresesë, qofshin në vitin e parë apo të tretë”,
  /Derveni.info

  [adsforwp id=”30090″]

  Burger

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Parashikimi i motit për sot

  Moti do të jetë me diell me erë të dobët deri në mesatare nga drejtimi verior. Temperatura e mëngjesit...

  Ekspozita dhe Libri i Prof.Dr. Ismail Ahmedit në qendër të vëmendjes në Emiratet e Bashkuara

  Në kornizën e bashkëpunimit mes Ambasadës së RMVsë në Emiratet e Bashkuara Arabe-Abu Dhabi dhe Institutit të Trashëgimisë Kulturore...

  Rriten pagat e Policisë Pyjore te Maqedonisë

  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Arjanit Hoxha, bëri të ditur se Policia Pyjore pas 22 vitesh...

  Shqiptari nga Shkupi “selam” Merkelit para Bundestagut Gjerman

  Shqiptari nga Radusha e Shkupit i shkruan Merkelit “Frau Merkel duam punë”. Ai para ndërtesës së Qeverisë në Berlin të Gjermanisë...