More

  Bie shi në Greenland, alarmohen shkencëtarët mbi ndryshimet klimatike

  Për herë të parë, është regjistruar të ketë rënë shi në zonën e akullt të Greenland, ku temperaturat zakonisht janë dukshëm nën zero në majë, e cila arrin një lartësi prej 3,216 metra.

  Reshjet janë një shenjë e qartë e krizës klimatike, paralajmërojnë ekspertët.

  Shkencëtarët nga Stacioni i Fondacionit Kombëtar të Shkencës Amerikane vunë re shi gjatë 14 gushtit, por ata nuk kishin instrumente matëse, sepse reshjet ishin të papritura. Përafërsisht shtatë miliardë tonë ujë ranë nga retë në Greenland.

  Shi ka rënë gjatë tre ditëve jashtëzakonisht të ngrohta në Greenland, kur temperaturat ishin 18 gradë më të larta se mesatarja në disa vende. Si rezultat, shkrirja u vu re në pjesën më të madhe të Greenland, në një zonë katër herë më të madhe se Britania e Madhe.

  Një raport i kohëve të fundit nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike arriti në përfundimin se është “e qartë” që emetimet e dioksidit të karbonit për shkak të aktiviteteve njerëzore po ngrohin planetin dhe shkaktojnë shkrirjen e akullit dhe rritjen e nivelit të detit.

  Greenland gjithashtu pati një “episod” të shkrirjes në korrik, duke e bërë 2021 një nga vetëm katër vitet në shekullin e kaluar në të cilin u regjistrua një shkrirje kaq e përhapur e sipërfaqeve të akullit.

  Niveli global i detit do të ngrihej me rreth gjashtë metra nëse i gjithë akulli i Greenland do të shkrihej, edhe pse do të duhen shekuj disa mijëvjeçarë. Por është e sigurt se shkrirja nga Grenlanda ka ngritur nivelin e detit që nga viti 1994 dhe po rrezikon qytetet bregdetare të botës.

  Shkencëtarët kanë paralajmëruar se akulli në Greenland është duke u shkrirë me shpejtësi marrëmendëse.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Afrim Gashi në pragë të zgjedhjeve takohet me përfaqësuesit e OSBE – ODIHR në Shkup

  Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, i shoqëruar nga nënkryetari i partisë, Lulzim Aliu, aktualisht edhe Shef i Shtabit Qendror...

  Pakënaqësi në ASH- Saraj, jep dorëheqje kryetari i nëndegës Rashçe

  Kryetari i nëndegës së vendbanimit Rashçe Fidush Abdiu, jep dorëheqje nga ky funksion, pasi që shpreh pakënaqësi për vendimet...

  Çairit ju shtua edhe një kënd super-modern për fëmijë (FOTO)

  Kryetari i Komunës së Çairit Visar Ganiu njofton se Çairit prej sot ju shtua edhe një kënd super-modern për...

  Protesta për tragjedinë në Tetovë, kërkohet përgjegjësi dhe drejtësi

  Në Tetovë po mbahen protesta si shenjë revolte ndaj zjarrit që dogji spitalin modular në Tetovë. Protestuesit thonë se...