More

  Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera shënuan rënie në vlerë

  Bitcoin bie me gati 15 për qind

  Shumë kriptovaluta u “shembën” masivisht të dielën. Bitcoin, më e vjetra dhe më e njohura nga të gjitha monedhat digjitale, shënoi rënie me rreth 15 për qind. Monedha e dytë më e madhe e Internetit për sa i përket vlerës së tregut, Ethereum, ra me rreth 18 për qind në vlerë para se të ishte në gjendje të rikuperohej pak, transmeton Derveni.info. Rënia u shkaktua nga thashethemet se Departamenti i Thesarit i SHBA-së mund të rritë veprimet kundër përdorimit të kriptovalutave për pastrim parash. Kjo u raportua nga disa uebfaqe të specializuara në lajmet në lidhje me vlerat e kriptos.

  Çmimi i Bitcoin ra në platformën tregtare Bitstamp nga 60,400 dollarë në rreth 51,540 dollarë herë. Të dielën në mesditë, një Bitcoin kushtonte rreth 55,000 dollarë. Vetëm javën e kaluar, kursi kishte arritur një rekord të lartë prej gati 65,000 dollarë.

  Edhe kriptomonedhat e tjera po bien ndjeshëm

  Çmimi i Ehtereum ra nga rreth 2,430 dollarë në rreth 1925 dollarë të dielën dhe ishte së fundmi në 2,125 dollarë. Monedhat e tjera kripto si Litecoin ose XRP gjithashtu ranë ndjeshëm në disa raste. Vlera e tregut e të gjithë mbi 9,000 vlerave të kriptos ra nga rreth 2.2 trilionë në rreth 1.9 trilionë dollarë.

  Rënia e fundit e çmimeve tregon se monedhat digjitale mbeten shumë të paqëndrueshme pavarësisht rritjes së tyre të madhe.

  Në muajt e fundit, Bitcoin dhe Co. kanë përfituar shumë nga rritja e interesit nga ana e kompanive të mëdha dhe investitorëve financiarë. /Derveni.info

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ballkani pa roaming me 1 korrik, por si do ta përdorni internetin

  Qytetarët duhet të kenë kujdes me përdorimin e internetit nga 1 korriku në vendet e rajonit. Edhe pse që...

  “Можеме” edhe në Zhelinë. A ka kush i ndal?

  Koalicioni "можеме" ka vizituar sot komunën e Zhelinës, ku kanë luajtur futboll. Me dresa në maqedonisht dhe disa në...

  Në Bojanë organizohet Olimpiada shkollore

  Forumi Rinor i fshatit Bojanë sot ka organizuar olimpiadën shkollore. Në këtë event kanë marrë pjesë nxënësit e shkollës...

  Dështon tenderi, nxënësit mbeten pa dëftesa!?

  Dëftesat për nxënësit në shkollat fillore dhe të mesme në vend do të ndahen në fund të muajit gusht. Byroja...