More

  Burri që jetoi 32 vite në një ishull


  Një italian duhet të largohet nga ishulli në të cilin ka jetuar për më shumë se 30 vjet pas presionit nga autoritetet.

  Mauro Morandi, 81 vjeç, u transferua në Budelli në 1989.

  Vitin e kaluar, megjithatë, Morandi tha se pronarët e ishullit, i cili është i famshëm për plazhin e tij rozë, donin që ai të zhvendosej.

  “Unë do të largohem duke shpresuar se në të ardhmen Budelli do të mbrohet siç e kam mbrojtur për 32 vjet,” shkroi ai në Facebook të dielën.

  “Unë isha mjaft i ngopur me shumë gjëra në lidhje me shoqërinë tonë: konsumizmi dhe situata politike në Itali,” Morandi. “Vendosa të transferohem në një ishull të shkretë në Polinezi, larg gjithë civilizimit. Doja të filloja një jetë të re afër natyrës.”, raporton “BBC news”

  Pasi filluan udhëtimin e tyre përmes detit, ai dhe një numër miqsh zbritën në arkipelagun italian të La Maddalena, ku planifikuan të punonin dhe të bënin para për të financuar pjesën tjetër të udhëtimeve të tyre.

  Por pasi mbërriti në Budelli dhe takoi kujdestarin e ishullit, i cili ishte gati të dilte në pension, Morandi vendosi të qëndrojë – dhe ka mbetur që atëherë, duke eksploruar ishullin dhe duke folur me turistët.

  Burger

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ja çka thotë Kanuni i Lekë Dukagjinit për ata që prejnë në besë, që zënë prita apo që vrasin pas shpine?

  Shkruan: Indira Avdyl Hoxha Në traditën tonë nuk mund të nxihet prita në katund të huej. Me bame hetue, katundi...

  Lajm i mirë për shqiptarët, vjen nga Zvicra

  Zyra Federale e Shëndetësisë në Zvicër ka publikuar të dhëna të reja në lidhje me rrezikshmërinë e vendeve nga...

  Aksion i natës në Çairçanja

  E fundit: Drejt për drejt nga Çairçanja: Muri prej betoni në Çair do të vazhdohet së paku deri te qebaptorja...

  Komuna e Zhelinës intensivisht punon në përmirsimin e kushteve për zhvillim të turizmit në Liqenin Kozjak

  Komuna e Zhelinës në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë së RMV sot kanë organizuar aksion për mbjelljen e fidaneve...