More

  Kulturë

  “101 Role, 102 Jetë”! Bajrush Mjaku solli premierën e filmit dokumentar me metrazhë të gjatë

  Aktori shkupjan Bajrush Mjaku mbrëmë pati premierën e filmit dokumentar me metrazh të gjatë “101 Role, 102 Jetë”. Bajrush Mjaku ndryshe njihet edhe si ikona...

  81 vjet nga vdekja e Gjergj Fishtës

  Para disa ditësh u mbushën 81 vjet nga ndarja nga jeta e autorit të “Lahutës së Malcisë”, Gjergj Fishta. Shkrimtari i madh shqiptar vdiq më...

  Lasgush Poradeci, poeti i magjisë së yjeve dhe i heshtjes buzë liqenit

  Shumë vetëve, teksa zbresin nga Qafë Thana  esodisin liqenin e Pogradecit, u shfaqet   si mirazh Lasgush Poradeci në moshë të re, poeti  i dashurisë...

  Promovohet libri i Baki Bakiut “SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NGA DERVENI NË TURQI”

  PROMOVIM NGA “KID”: SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NGA DERVENI NË TURQI 1953-1961 Dje në organizim të Klubit të Intelektualëve të Dervenit, para një auditori të zgjedhur,...

  Izmit Nura në Turqi: Gjaku nuk bëhet ujë

  Izmit Nura, Zv.drejtori i Agjencionit për Emigracion për Izmit Nura, me ftesë të Rinisë Shqiptare në Turqi qëndroi disa ditë në Stamboll ku takoi...

  “Zgjoi” do të hapë Festivalin e Filmit në Zagreb, në garë për çmimin kryesor

  Festivalet e filmit tanimë janë bërë diçka e zakonshme për filmin “Zgjoi”, tani ekspedita e tyre do të vazhdojë në shtetin e Kroacisë në...

  Për një vit në krye të Teatrit shqiptar për fëmijë dhe të rinj-Shkup, Dijana Toska bën revolucion apsolut

  Sot bëhen një vit që kur znj.Dijana Toska mori në drejtim Teatrin shqiptar për fëmijë dhe të rinj-Shkup, njofton derveni.info. 1. Pastrimi i thellë i...

  Teatri Tetovës në bashkëpunim me I.N Teatri shqiptar për fëmijë dhe të rinj-Shkup, do të shfaqë “LOJRA NË OBORRIN E PASMË”

  ❗Shfaqje për të rinj (+16) 06 Nëntor (e shtunë) ora 19:00! ◾Teatri Tetovës në bashkëpunim me I.N Teatri shqiptar për fëmijë dhe të rinj-Shkup, do të shfaqë...

  Të fundit

  Një kompani e lidhur me Besa Trans transportonte pasagjerë pa licencë

  Inspektorati i Qytetit të Shkupit ka shqiptuar gjobë dhe ka ngritur padi kundër kompanisë “Royal Travel DOOEL Skopje” për...

  Ahmeti, 7 kryeministra i priti dhe i përcolli, tash i 8 po vjen me rradhë

  Ali Ahmeti është prezent në skenën politike në Maqedoni që nga janari i 2001, kur filloi konflikti mes UÇK-së...

  Incident në Haraçinë

  Me 14.01.2022 në ora 21.00, H.I.(21) nga fshati Haracinë, Shkup, ka lajmëruar se rreth orës 14.00 në fshatin Haracinë...

  Njësia Speciale niset drejt Mitrovicës

   Forca të shtuara të Njësisë Speciale të Kosovës janë nisur në drejtim të Mitrovicës. Burime të Klankosova.tv brenda policisë bëjnë më dije...

  SHA EVM javën e ardhshme merr menaxhimin me BEG dhe ngrohtoren Shkup Veri

  SHA EVM i përshëndet masat të cilat i ndërmerr Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe KRRE-ja për...

  Ademi: E gjithë BDI-ja dhe qytetarët e mbështesin Qeverinë

  Koordinatori i grupit parlamentar të Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në fjalimin e tij në seancën e sotme...