More

  Drejtori i AZGJ-së, Ylber Sela – në tribunën shkencore për Xhevat Gegën


  Në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup u mbajt tribuna shkencore “Figura poliedrike e profesor Xhevat Gegës”, ku u fol për jetën dhe veprën e këtij personaliteti të arsimit e të kulturës shqiptare.
  Me këtë rast të pranishmit i përshëndeti edhe drejtori i Agjencisë së Zbatimit të Gjuhës, Ylber Sela i cili duke e përkujtuar bashkëvendësin e tij, në mes të tjerash, e përmendi një rast në fillimin e punës së AZGJ-së, kur ballafaqimi i parë i përkthyesve ishte me një fjalor maqedonisht-shqip, redaktor i të cilit ishte pikërisht Xhevat Gega.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Protesta për tragjedinë në Tetovë, kërkohet përgjegjësi dhe drejtësi

  Në Tetovë po mbahen protesta si shenjë revolte ndaj zjarrit që dogji spitalin modular në Tetovë. Protestuesit thonë se...

  Largimi i Salah nga Liverpool, Klopp: Nuk jam i përfshirë në këtë proces

  Traineri i Liverpoolit nuk dha asnjë informacion në lidhje me rinovimin e kontratës së Mohamed Salah. “E vetmja gjë që...

  Komuna Saraj me njoftim të rëndesishëm për banorët

  Ditëve të fundit vërehet një fenomen i ndezjes së zjarreve bujqësore por edhe deponive të egra gjithandej teritorit të...

  BDI zbulon slloganin për Zgjedhjet lokale – Zgjidh Jetë, Voto Blertë

  “Zgjidh Jetë, Voto Blertë”- është sllogani i Bashkimit Demokratik për Integrim për zgjedhjet e ardhshme lokale që do të...