More

  Edhe një hap i rëndësishëm për mega-projektin e “Koridorit 8”


  Zëvendës Kryeministri i Qeverisë Artan Grubi sot ka njoftuar se është bërë një hap i madh drejt realizimit të mega projektit infrastrukturor Koridori 8, i cili ndryshe njihet edhe si koridori i shqiptarëve. Derveni.info ua përcjell tekstin e njoftimit integral:

  “Në emër të Qeverisë sot firmosa memorandum mirëkuptimi me kompaninë Bechtel për ndërtimin e Korridorit 8-të dhe 10D.

  Gjatë nënshkrimit të pranishëm ishin ambasadorja e SHBA-ve znj. Kate Marie Byrnes, ministri për Transport dhe lidhje z. Blagoj Boçvarski dhe drejtori i Ndërmarrjes për Rrugë shtetërore, z. Ejup Rustemi.

  Korridori 8-të përfaqëson mundësi të mirë për Republikën e Maqedonisë së Veriut, qoftë nga pikëpamja politike pasi që ai do të bëjë të mundur që vendi të marrë peshë të re gjeopolitike si urë lidhëse mes vendeve të Ballkanit.” shkruan Artan Grubi më postimin e tij.

  /Derveni.info

  Burger

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Incident i armatosur në Bukoviq

  Para pak çastesh në vendbanimin Bukoviq ka ndodhur një incident i armatosur, njofton derveni.info. Jo zyrtarisht thuhet se janë përleshur...

  Klubi malor “Gryka e Dervenit” viziton kompaninë “Dauti Komerc”

  Sot përfaqësuesit e kryesisë së Klubit Malor "Gryka e Dervenit" në përbërje Kryetarja Imran Jonuzi nënkryetari Ramadani Zufer dhe...

  Përleshje fizike mes të burgosurve në Burgun e Idrizovës

  Rrahje mes të burgosurve në burgun e Idrizovës. Në Sektorin për Punë të Brendshme Shkup, dje rreth orës 18:50...

  Kush janë 140 deputetët që do të ulen në karriget e Parlamentit të ri të Shqipërisë

  Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, pak më parë, shpalli mbylljen e procesit të numërimit të votave...