More

  Grubi: Agjenda e gjelbër çdo ditë e më të tepër po përqafohet nga investitorët vendas

  Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi sonte bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, kryeministrin Zoran Zaev, ministrin e Ekonomisë Kreshnik Bekteshi dhe kolegë të tjerë ministra kanë shënuar nisjen e realizimit të investimit të parë privat, ndërtimin e parkut me erë “Bogosllovec”, investim ky në vlerë prej 61 milionë euro.

  Sipas Grubit gëzon fakti që ky central elektrik me erë është investim i një kompanie vendoreZëvendëskryeministri i parë Grubi gjithashtu ka informuar se me realizimin e këtij investimi për 36 MW shtesë do të rritet pjesëmarrja e energjisë së prodhuar nga centralet elektrike me erë, mbi 20.000 amvisëri do të furnizohen me energji të gjelbër, kurse njëherësh për 87.000 tonelata do të ulet emetimi i CO2 në nivel vjetor.

  /Derveni.info

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  ShVL vlerëson me mirënjohje bustin e vendosur në Radushë

  Vepra e fundit e "Këshillit për vendosjen e pllakës përkujtimore të dëshmorit, Qemal Thaçi", vlerësohet me Mirënjohje nga ana...

  Personi i duhur emërohet drejtor i Parkut Nacional “SHARRI”

  Qeveria në seancën e mbrëmshme ka emëruar Ibrahim Deharin për drejtor në Parkun kombëtar “Mali Sharr”, ndërmarja kjo që...

  Kapen tre shkupjan me drogë

  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se në pikëpagesën në Gostivar, dje ka arrestuar tre shkupjanë pasi janë...

  Digjen pyjet në Kopanicë

  Mbrëmjen e sotme flakët kanë kapluar pyjet e fshatit Kopanicë të komunës së Sarajit, njofton gazeta Lajm. Nga fotot e...