More

  Kosovarja Arineta Mula fiton maratonën e vrapimit malor Vodno–Matka


  Alpinistja kosovare Arineta Mula, përveç alpinizimit dhe bjeshkatarisë e ecjes malore, njihet edhe si vrapuese e mirë.
  Mula, sot ka zënë vendin e parë në maratonën malore të mbajtur në Vodno–Matka në Shkup të Maqedonisë Veriore.


  Maratona ka qenë e gjatë 42 kilometra me 3100 metra ngjitje malore.
  Arineta ka lënë mbrapa garueset nga Maqedonia e Veriut, Katerina Shipovikj dhe Maja Boshkoska.
  Arineta Mula ka triumfuar në garën e sotëm nga 86 vrapuese sa ishin nga vende të ndryshme të botës.

  /Derveni.info

  [adsforwp id=”30090″]

  Burger

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Disa nga vetitë e një mësuesi të mirë

  Mësimdhënia është një dhuratë që duket se vjen natyrshëm për disa, të tjerët duhet të punojnë jashtë orarit për...

  Zgjedhjet lokale/ Menduh Thaçi: Koalicion me të gjithë përveç me BDI-në

  Ish kryetari i komunës së Tetovës Sadi Bexhetit do të kërkojë edhe një mandat nga qytetarët e Tetovës si...

  Spanja nis sezonin veror, maska do të mbahet edhe brenda në ujë

  Spanja e ka nisur sezonin veror për këtë vit, ndonëse e goditur më fortë se kurrë në sektorin jetik...

  Në Bllacë u inauguruan “Muri i Kujtesës” dhe parku “Hasan Prishtina”

  Sot në brezin ndërkufitar në mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, aty ku para 22 viteve kishte ndodhur...