More

  Maqedoni: nesër fillon vaksinimi masiv


  Vaksinimi masiv i popullatës kundër Kovid-19 në vend do të fillojë zyrtarisht nesër, e hënë, me “Sputnik V”. Vaksinimi do të bëhet në pikat në A1 Arena (salla “Boris Trajkovski”) ndërsa janë caktuar 3000 termine për qytetarët.

  Në këtë fazë, do të imunizohen qytetarët nga infrastruktura kritike – njerëzit që punojnë, MPB-ja, ARM-ja, gazetarë, shërbimet nga Qyteti i Shkupit dhe të gjithë që kanë kontakte – shoferët e autobusëve, zjarrfikësit, mësuesit e kopshteve, punonjësit në pikat e pagesës së taksës rrugore … Sipas planit, vaksinimi me 20.000 vaksina ruse “Sputnik” të dhuruara nga Serbia do të bëhet në 48 pika.

  Në sallë dje u bë një provë se si do të funksionojë dhe do të koordinohet vaksinimi masiv – vendet ku do të pranohen qytetarët, pastaj ekzaminimi individual dhe vaksinimi, pikat ku do të lëshohen certifikatat me kushtet për rivaksinim, vendi për frigoriferë për vaksinat …

  Do të ketë një ekip prej rreth 20 infermierësh dhe pesë mjekësh në dy turne, vende për 15-20 minuta vëzhgim pas vaksinimit dhe pjesë të shënuara për kujdesin urgjent mjekësor nëse është e nevojshme,

  Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës së tij në QS “Boris Trajkovski” deklaroi se në fillim në mesatare prej rreth 4000 njerëz në ditë do të vaksinohen në të gjithë vendin dhe beson se për një kohë të shkurtër do të përmbushet edhe plani të arrihen 7000 termine në ditë, kur sistemi do të bëhet funksional në mënyrë të plotë.

  “Besoj se sistemi do të funksionojë mirë. Këtu e replikojmë në një hapësirë ​​shumë më të madhe sistemin që kishim në Spitalin modular, ku u vaksinuan punëtorët shëndetësorë. Besoj se qytetarët do të kenë dëshirë dhe vullnet për t’u vaksinuar. Me ardhjen e sasive të reja dhe më të mëdha të vaksinave këtë muaj, kufiri i moshës do të ulet gjithnjë e më shumë”, tha Filipçe, i cili është i kënaqur me rrjedhën aktuale të procesit të vaksinimit në vend. Deri dje janë vaksinuar 1300 qytetarë.

  Për vaksinimin masiv, në sallë do të angazhohen edhe punonjës nga administrata e Ministrisë së Shëndetësisë, qendrat shëndetësore, Instituti i Shëndetit Publik.

  Në pyetjen e gazetarëve se pse vaksinimi masiv nuk filloi këtë fundjavë, ministri i Shëndetësisë u përgjigj se ata i qasen procesit me kujdes, kjo është arsyeja pse simulimi i sotëm i kursit dhe koordinimi, por që kur të funksionojë, vaksinimi në palestër do të bëhet shtatë ditë në javë dhe kushtet do të rriten çdo ditë kur të mbërrijnë sasi të reja të vaksinave.

  -“Është e rëndësishme të vendosni sistemin, në mënyrë që kur të fillojë, problemet të minimizohen”, shtoi Filipçe.

  Burger

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ja çka thotë Kanuni i Lekë Dukagjinit për ata që prejnë në besë, që zënë prita apo që vrasin pas shpine?

  Shkruan: Indira Avdyl Hoxha Në traditën tonë nuk mund të nxihet prita në katund të huej. Me bame hetue, katundi...

  Lajm i mirë për shqiptarët, vjen nga Zvicra

  Zyra Federale e Shëndetësisë në Zvicër ka publikuar të dhëna të reja në lidhje me rrezikshmërinë e vendeve nga...

  Aksion i natës në Çairçanja

  E fundit: Drejt për drejt nga Çairçanja: Muri prej betoni në Çair do të vazhdohet së paku deri te qebaptorja...

  Komuna e Zhelinës intensivisht punon në përmirsimin e kushteve për zhvillim të turizmit në Liqenin Kozjak

  Komuna e Zhelinës në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë së RMV sot kanë organizuar aksion për mbjelljen e fidaneve...