More

  Me telefonat “Google Pixel” tani mund të matni rrahjet e zemrës dhe ritmin e frymëmarrjes


  Google ka zbuluar aftësi të reja për smartphone-t e saj Pixel, të cilat do t’u lejojnë përdoruesve të matin rrahjet e zemrës dhe ritmin e frymëmarrjes duke përdorur kamerën e saj.

  Karakteristika përdor progres në vizionin kompjuterik të inteligjencës artificiale (AI) për të rivendosur sensorët e integruar tashmë në telefon.

  Shkalla e frymëmarrjes mund të matet duke drejtuar kamerën e telefonit në kokë dhe pjesën e sipërme të trupit të një personi, ndërsa matja e rrahjes së zemrës kërkon vendosjen e një gishti në kamerën e pasme.

  Pasi të maten, shenjat vitale mund të transferohen në aplikacionin Google Fit për të lejuar përdoruesit të ruajnë gjurmët e shëndetit të tyre dhe “të përmirësojnë shëndetin e përditshëm”.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ahmeti: Marrëveshja e Prespës si ajo e Ohrit

  Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, në 3 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes së Prespës, ka theksuar se qytetarët e...

  BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

  Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar, se as këtë vit nuk mund të kryhet haxhi. Siç sqarojnë...

  SHQIPËRI, 29 QENDRA SHËNDETËSORE TË REJA NGA THETHI NË KSAMIL

  Prej sot 29 qendra të reja shëndetësore nga Thethi në Ksamil do të jenë të hapur në pritje të...

  Shefqet Krasniqi shtrihet në Spital, i rëndohet gjendja pasi u infektua me virus

  Hoxhë Shefqet Krasniqi është infektuar me COVID-19. Gazeta inFokus mëson se hoxhë Krasniqi është shtrirë në Klinikën Infektive pasi iu...