More

  Mësimi me pushime, ndihmon në forcimin e kujtesës


  Nëse duam të mbajmë mend më gjatë, atëherë preferohet që të bëhet pushime gjatë mësimit, e kjo kohë pauze njihet si efekti i ndarjes.

  Shkencëtarët në Institutin e Neurobiologjisë Max Planck fituan një pasqyrë më të thellë në bazën neuronale të këtij fenomeni tek minjtë.

  Shumë prej nesh kanë përjetuar se si është një ditë para provimit, ne zakonisht përpiqemi të grumbullojmë një sasi të madhe informacioni në trurin tonë. Por po aq shpejt sa e marrim atë, njohuri që kemi fituar me përpikëri, ato informata do zhduken përsëri.

  Por lajmi i mirë është se ne mund ta kundërshtojmë këtë harresë.

  Me intervale të zgjeruara kohore midis ngjarjeve individuale të të mësuarit, ne i ruajmë njohuritë për një kohë më të gjatë.

  Por çfarë ndodh në trurin tonë gjatë efektit të ndarjes dhe pse pushimet janë kaq të dobishme për kujtesën tonë?

  Në përgjithësi mendohet se gjatë mësimit, neuronet aktivizohen dhe formojnë lidhje të reja.

  Në këtë mënyrë, njohuritë e mësuara ruhen dhe mund të merren duke riaktivizuar të njëjtin grup neuronesh. Sidoqoftë, ne ende dimë shumë pak se si pauzat ndikojnë pozitivisht në këtë proces,  edhe pse efekti i ndarjes u përshkrua më shumë se një shekull më parë dhe ndodh pothuajse në të gjitha kafshët.

  Annet Glas dhe Pieter Goltstein, neurobiologë në ekipin e Mark Hübener dhe Tobias Bonhoeffer, hetuan këtë fenomen tek minjtë. Për ta bërë këtë, kafshët duhej të mbanin mend pozicionin e një copë çokollate të fshehur në një labirint. Në tre mundësi të njëpasnjëshme, ata u lejuan të eksplorojnë labirintin dhe të gjejnë shpërblimin e tyre – përfshirë pauzat me gjatësi të ndryshme.

  “Minjtë që u trajnuan me intervale më të gjata midis fazave të mësimit por  nuk ishin në gjendje të mbanin mend pozicionin e çokollatës aq shpejt,” shpjegon Annet Glas. “Por të nesërmen, sa më gjatë të ndaleshin, aq më mirë ishte kujtesa e minjve”.

  Gjatë testit të labirintit, studiuesit gjithashtu matën aktivitetin e neuroneve në korteksin paraballor. Ky rajon i trurit është me interes të veçantë për proceset e të mësuarit, pasi është i njohur për rolin e tij në detyrat komplekse të të menduarit. Prandaj, shkencëtarët treguan se çaktivizimi i korteksit paraballor dëmtoi performancën e minjve në labirint raporton technology.0rg, transmeton klankosova.tv.

  Riaktivizimi i të njëjtave neurone mund të lejojë që truri të forcojë lidhjet midis këtyre qelizave në secilën fazë të të mësuarit dhe nuk ka nevojë të filloni nga e para dhe të vendosni kontaktet së pari.

  “Kjo është arsyeja pse ne besojmë se kujtesa përfiton nga pushimet më të gjata,” thotë Pieter Goltstein.

  Kështu, pas më shumë se një shekulli, studimi siguron njohuritë e para mbi proceset neuronale që shpjegojnë efektin pozitiv të ndërprerjeve të të mësuarit.

  Me mësimin në distancë, ne mund ta arrijmë qëllimin tonë më ngadalë, por ne përfitojmë nga njohuritë tona për shumë më gjatë. Shpresojmë, ne nuk do ta kemi harruar këtë kur të japim provimin tonë të radhës.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Protesta për tragjedinë në Tetovë, kërkohet përgjegjësi dhe drejtësi

  Në Tetovë po mbahen protesta si shenjë revolte ndaj zjarrit që dogji spitalin modular në Tetovë. Protestuesit thonë se...

  Largimi i Salah nga Liverpool, Klopp: Nuk jam i përfshirë në këtë proces

  Traineri i Liverpoolit nuk dha asnjë informacion në lidhje me rinovimin e kontratës së Mohamed Salah. “E vetmja gjë që...

  Komuna Saraj me njoftim të rëndesishëm për banorët

  Ditëve të fundit vërehet një fenomen i ndezjes së zjarreve bujqësore por edhe deponive të egra gjithandej teritorit të...

  BDI zbulon slloganin për Zgjedhjet lokale – Zgjidh Jetë, Voto Blertë

  “Zgjidh Jetë, Voto Blertë”- është sllogani i Bashkimit Demokratik për Integrim për zgjedhjet e ardhshme lokale që do të...