More

  Ndërron jetë ish-mësuesi i shkollës së Gllumovës, Selman Morina


  Dje në orët e pasdites ka ndëruar jetë ish-mësusi i shkollës fillore “Sami Frashëri” Gllumovë, Selman Morina, i cili dy dekadat e fundit jetoi në Detroit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
  Selman Morina i lindur në fshatin Kormoran të Drenicës, për një kohë të gjatë shërbeu si arsimtarë i muzikës në shkollën e fshatit Gllumovë të Shkupit, ku edhe jetoi me familjen e tij për rreth 30 vite, derisa në vitin 1999 iu dha mundësia për të emigruar në Amerikë.

  Ai do të mbetet në kujtesën e nxënësve të fshatrave Matkë, Shishovë dhe Gllumovë si një ndër mësuesit më të përkushtuar, i cili përmes notave të pentagramit tentonte që nxënësve të tij t’ua mbjellë ndjenjën e atdhedashurisë dhe patriotizmit. Për gjatë gjith kohës sa punoi si mësues në “Sami Frashëri” mbajti gjallë punën e orkestrës dhe korit të shkollës, ku duke u mësuar këngë burimore shqiptare arriti që të edukojë gjenerata të tëra të nxënësve.

  /Derveni.info

   

  Burger

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Incident i armatosur në Bukoviq

  Para pak çastesh në vendbanimin Bukoviq ka ndodhur një incident i armatosur, njofton derveni.info. Jo zyrtarisht thuhet se janë përleshur...

  Klubi malor “Gryka e Dervenit” viziton kompaninë “Dauti Komerc”

  Sot përfaqësuesit e kryesisë së Klubit Malor "Gryka e Dervenit" në përbërje Kryetarja Imran Jonuzi nënkryetari Ramadani Zufer dhe...

  Përleshje fizike mes të burgosurve në Burgun e Idrizovës

  Rrahje mes të burgosurve në burgun e Idrizovës. Në Sektorin për Punë të Brendshme Shkup, dje rreth orës 18:50...

  Kush janë 140 deputetët që do të ulen në karriget e Parlamentit të ri të Shqipërisë

  Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, pak më parë, shpalli mbylljen e procesit të numërimit të votave...