More

  Në Mal të Zi kërkohet që Abazoviqi të bëhet kryeministër

  Imazhi i politikanit shqiptar nga Ulqini, Dritan Abazoviq, po shkon duke u forcuar në Mal të Zi. Dhe kësaj po i ndihmon edhe rënia e autoritetit të kryeministrit aktual, Zdravko Krivokapiq.
  Drejtori i Shoqërisë për Kërkime dhe Teori Politike në Podgoricë, Vladimir Paviçeviq, vlerëson se është koha që kryetar i Qeverisë së Malit të Zi të jetë Abazoviqi, që aktualisht është zv.kryeministër.
  Paviçeviq në një intervistë për mediat serbe, ka thënë se Krivokapiq që nga marrja e mandatit në shumë paraqitje ka treguar dezorientim në politikën logjike.
  Së fundi, ai e ka kritikuar kryeministrin edhe për rastin e ministrit të Drejtësisë, Vladimir Leposaviq, një politikan proserb, i cili vuri në dyshim gjenocidin në Srebrenicë. Krivokapiq ia ka kërkuar ministrit dorëheqjen dhe pasi nuk e ka marrë atë, e ka iniciuar procedurën për shkarkim në Kuvend.
  Paviçeviq në një intervistë për mediat serbe, ka thënë se Krivokapiq që nga marrja e mandatit në shumë paraqitje ka treguar dezorientim në politikën logjike.
  Së fundi, ai e ka kritikuar kryeministrin edhe për rastin e ministrit të Drejtësisë, Vladimir Leposaviq, një politikan proserb, i cili vuri në dyshim gjenocidin në Srebrenicë. Krivokapiq ia ka kërkuar ministrit dorëheqjen dhe pasi nuk e ka marrë atë, e ka iniciuar procedurën për shkarkim në Kuvend.
  Sipas Paviçeviqit, kryeministri Krivokapiq ka treguar dobësi të mëdha.
  “Fjala kyç për të definuar veprimtarinë e tij në këta katër muaj është paaftësia dhe krizat që vijnë nga kjo paaftësi”, ka thënë Paviçeviq. Ai thotë se kryeministri ka mbetur pa asnjë pikë autoriteti, pa peshë politike dhe se kjo krizë mund të përfundonte me largimin e tij.
  “Krivokapiq të tërhiqet dhe vendin e tij në qeveri ta zë Abazoviq, i cili megjithatë ka treguar njëfarë peshe, vendosmëri e gjendshmëri dhe kështu të normalizohej situata politike në Mal ltë Zi”, ka thënë Paviçeviq.
  Abazoviq është lider i iniciativës URA dhe në Kuvendin e Malit të Zi përfaqësohet me katër deputetë. Është në koalicion me partinë e kryeministrin Krivokapiq dhe një tjetër.

  [adsforwp id=”30090″]

  Burger

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Pelegrinazh në Mekë, vetëm për të vaksinuarit

  Vetëm ata persona që janë vaksinuar kundër COVID-19 do të jenë të autorizuar të marrin pjesë në “umren”, në pelegrinazhin...

  Në Mal të Zi kërkohet që Abazoviqi të bëhet kryeministër

  Imazhi i politikanit shqiptar nga Ulqini, Dritan Abazoviq, po shkon duke u forcuar në Mal të Zi. Dhe kësaj...

  1259 raste, 751 të shëruar dhe 45 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

  Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë bërë 4.555 testime, ndërsa janë regjistruar 1.259...

  Filloi ora policore, nga nesër do të mbyllen edhe objektet hotelierike

  Nga sonte ora 20:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit Maqedonia do të jetë në orë policore. Masat restriktive...