More

  Nis mbledhja e firmave për referendumin kundër dixhitalizimit në arsim

  Qytetarët tashmë kanë mundësi që t’i bashkohen iniciativës qytetare për referendum në lidhje me reformat në arsim, e cila nëse arrin t’i përmbushë kushtet e nevojshme, do të mund të hyjë në procedurë parlamentare.

   “100 nënshkrimet e nevojshme në mbështetje të iniciativës për organizimin e referendumit do të mund të jepen në njësinë rajonale të KSHZ-së në Komunën Qendër dhe në njësinë rajonale të KSHZ-së në Manastir. Kjo mundësi do të zgjasë për tre ditë. Të punësuarit në njësinë rajonale të KSHZ-së në Komunën Qendër u shprehën se janë të paautorizuar për të na treguar nëse deri tani ka pasur ose jo interesim nga ana e qytetarëve.”

  Nisma mund të hyjë në procedurë parlamentare nga një propozues i autorizuar. Ajo është ngritur nga një grup prindërish me moton “libra dhe arsim të ketë patjetër” të cilët kundërshtojnë dixhitalizimin e materialeve mësimore. Ministrja e Arsimit Milla Carovska për këto tentime për bllokim të reformave akuzon opozitën. Sipas Ministrisë së Arsimit, e drejta për të iniciuar referendum është kushtetuese dhe e pakontestueshme por arsyeja është e absurde. Ndryshimet, thonë ata, duhet patjetër të ndodhin.

   Kemi opozitë e cila jo vetëm që nuk ka ditur se çfarë të bëjë me arsimin në kohën kur ka qeverisur për 12 vjet por edhe sot në mënyrë absurd fton për bojkotim të asaj që nënkupton arsim bashkëkohor. Digjitalizimi nuk varet nga shteti jonë, varet nga bota që intensivisht përgatitet dhe i përgatit fëmijët të jetojnë dhe të punojnë në shekullin 21. Digjitalizimi është i detyrueshëm dhe i patjetërsueshëm dhe këtë e pamë edhe në kohën e pandemisë.”- deklaroi Milla Carovska, ministre e Arsimit.

  Sipas sqarimit të Ministrisë, zgjidhja ligjore, e cila përcakton dixhitalizimin hap pas hapi të materialeve mësimore, do të sigurojë ndërveprim më të madh, ulje të të mësuarit në shtëpi, dhe gjithashtu gjithëpërfshirje, duke pasur parasysh që librat shkollorë do të jenë në dispozicion në format audio, por edhe alfabetin Braj për personat me shikim të dëmtuar.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Shkup: Zjarrfikësit në aksion shpëtimi

  Shkup 16 Qershor 2021 Ekipet zjarrfikëse së bashku me pjestarët e njësiteve policore sot kanë kryer stërvitje dhe kanë simuluar...

  Dështimi i komplotit të Bozhidar Spasiq, rritet përkrahja ndaj Ali Ahmetit!

  Rrëfimi i kryeudbashit serb, Bozhidar Spasiq ka nxjerrë në shesh të palarat e disa politikanëve shqiptarë nga Maqedonia e...

  Besa përgaditet për fitore në Saraj. Ja kandidati i mundshëm?!

  Partia e Bilal Kasamit ka ndezur motorët për zgjedhjet lokale 2021. Aktivitetet e strukturës partiake tashmë kanë filluar punën...

  Përleshje me armë zjarri në Haraçinë, disa të lënduar dhe të arrestuar

  Një përleshje me armë zjarri ka ndodhur rreth orës 2 pas mesnate në Haraçinë, ku të plagosur kanë mbetur...