More

  Njihuni me njeriun më të gjatë në botë


  Në vitin 2009, Sulltan Kösen u bë njeriu i parë me mbi ”8 ft” që matet nga Rekordet Botërore Guinness për më shumë se 20 vjet.

  Në fakt, Rekordet Botërore Guinness dinë vetëm dhjetë raste të konfirmuara ose të besueshme në histori që arrijnë ”8 ft” ose më shumë.

  Fermeri nga Turqia kishte një lartësi prej 246.5 cm (8 ft 1 in) dhe ai mori titullin ikonik të njeriut më të gjatë të gjallë.

  Dy vjet më vonë, Kosen u matë përsëri në Ankara, (Turqi), kohë në të cilën ai ishte rritur në 251 cm (8 ft 2.8 in).

  Pjesa tjetër e familjes së tij, duke përfshirë prindërit dhe katër vëllezërit e motrat, janë të gjithë me madhësi mesatare.

  Rritja unike dhe gjatësia masive e Sulltanit shkaktohet nga një gjendje e njohur si “gjigantizmi i hipofizës”, i cili është rezultat i një mbiprodhimi të hormonit të rritjes.

  Hormoni i rritjes lirohet nga gjëndrra e hipofizës në tru, pra nëse gjëndra është dëmtuar nga një tumor, për shembull, ajo mund të lëshojë shumë (ose shumë pak) hormon. Efektet e mbiprodhimit përfshijnë duar të mëdha, një trashje të kockave dhe nyje të dhimbshme.

  Për shkak të madhësisë së tij ekstreme, Sulltani nuk mundi kurrë të mbaronte shkollën dhe në vend të kësaj filloi të punonte si fermer për të mbajtur familjen e tij.

  Ai më parë përshkroi një nga avantazhet e të qenit i gjatë si aftësia për të ndihmuar nënën e tij me punë të tilla si ndryshimi i një llambë të thyer dhe varja e perdeve.

  Sa i përket disavantazheve të gjatësisë së tij, ai u ankua se nuk mund të gjente rroba apo këpucë që i përshtateshin dhe e kishte jashtëzakonisht të vështirë të futej në një makinë me përmasa të rregullta.

  Si adoleshent, Sulltani u nënshkrua me ekipin e basketbollit Galatasaray, por për fat të keq ai ishte shumë i gjatë për të luajtur.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Vazhdon seanca për zgjedhjen e Qeverisë së re

  Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut është duke u zhvilluar dita e dytë e diskutimit për Qeverinë e re. Pas...

  1 348 raste, 8 të vdekur nga KOVID-19 në Maqedoninë e Veriut

  Ministria e Shëndetësisë ka informuar se në 24 orët e fundit janë bërë 6 141 testime ndërsa janë regjistruar...

  Rregullohet dhe zbukurohet hyrja e fshatit Kopanicë

  Fshati Kopanicë i Sarajit dhe banorët kanë shfrytëzuar ditë të ngrohta për rregullimin e hyrjes së fshatit. Rrespektivisht banorët...

  Kolonë e gjatë me kilometra në Kodrën e Diellit

  Koha e bukur me diell dhe temperaturat e përshtatshme sot kanë nxitur banorët e Maqedonisë që në numër tejet...