More

  Panairi i Librit në Shkup me 15.000 vizitorë në kushte pandemike

  Panairi i librit për herë të dytë u realizua me sukses në hapësirën e hapur në kompleksin e “A1 Arena – SP Boris Trajkovski. Shtëpitë botuese të pranishme në panairin e këtij viti të librit shprehën kënaqësinë me paraqitjen konceptuale, vazhdimësinë e panairit dhe kushtet e sigurta për mirëmbajtjen e tij të qetë.

  Interesi për të lexuar të gjitha llojet e letërsisë po rritet vazhdimisht vitet e fundit, gjë që tregohet nga numri i vizitorëve, i cili në këto kushte pandemike arriti në 15.000.

  Mbi 60 ekspozues u prezantuan në panair, promovime të shumta të botimeve dhe autorëve të rinj u organizuan në Qendrën Promovuese dhe në stendat e botuesve.

  Gjatë panairit të librit, u ndanë çmimet nga Shoqata e Botuesve të Maqedonisë (SHBM), si dhe çmimet nga Shoqata e Botuesve dhe Librashitësve të Maqedonisë.

  Një motiv shtesë për organizimin e një ngjarjeje të tillë është fakti që autorët vendas dalin në pah, dhe fakti që popullsia e re këtë vit zë një pjesë të konsiderueshme të numrit të përgjithshëm të vizitorëve në panair./Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Protesta për tragjedinë në Tetovë, kërkohet përgjegjësi dhe drejtësi

  Në Tetovë po mbahen protesta si shenjë revolte ndaj zjarrit që dogji spitalin modular në Tetovë. Protestuesit thonë se...

  Largimi i Salah nga Liverpool, Klopp: Nuk jam i përfshirë në këtë proces

  Traineri i Liverpoolit nuk dha asnjë informacion në lidhje me rinovimin e kontratës së Mohamed Salah. “E vetmja gjë që...

  Komuna Saraj me njoftim të rëndesishëm për banorët

  Ditëve të fundit vërehet një fenomen i ndezjes së zjarreve bujqësore por edhe deponive të egra gjithandej teritorit të...

  BDI zbulon slloganin për Zgjedhjet lokale – Zgjidh Jetë, Voto Blertë

  “Zgjidh Jetë, Voto Blertë”- është sllogani i Bashkimit Demokratik për Integrim për zgjedhjet e ardhshme lokale që do të...