More

  PD nuk do i njohë zgjedhjet. Basha takon drejtuesit e partisë

  Në mbledhjen që zhvilloi mbrëmjen e së hënës më krerët e degëve dhe sekretarët e PD-së në rrethe kryedemokrat Lulzim Basha mësohet tu ketë thënë se Partia Demokratike nuk i njeh zgjedhjet e 25 Prillit.

  Burime nga mbledhja bëjnë me dije se kryedemokrati Basha e ka lënë të paqartë, nëse hapi i mosnjohjes së zgjedhjeve, të çon tek hapi i mosmarrjes së mandateve. Në mbledhjen me dyer të mbyllura Lulzim Basha ka folur për shitblerjen e votës ditën e zgjedhjeve dhe dosjen e plotë që po përgatit PD për kontestimin e rezultatit në Prokurori dhe institucionet ankimuese të KQZ.

  Basha pritet që të ketë edhe një takim me të gjithë kandidatët për deputetë në ditët në vijim për të analizuar rezultatin e 25 prillit në çdo zonë dhe kush ka punuar për veten dhe kush për partinë. Ndërsa javën e ardhshme Basha do të nisë një tur në të gjitha degët e PD-së në rrethe për të mbledhur prova, që sipas tij duhet të faktojnë krimet elektorale në zgjedhje. Burimet nga mbledhja thonë se Partia demokratike është e bindur se rezultati është deformuar dhe nuk shpreh vullnetin e qytetarëve.

  Pas humbjes së zgjedhjeve Lulzim Basha ka shmangur daljet për mediat, ndërkohë paraditen e së hënës ai u shfaq vetëm për të përcjellë shefen e misonit të OSBE-ODIHR Ursula Gacek. Kryedemokrati nuk zbuloi nëse ODIHR i ka kërkuar të njohë zgjedhjet, por kishte një koment për kërkesën e kritikëve, të cilët i kërkojnë dorëheqjen pasi ka humbur 4 procese zgjedhore rrjesht. “Demokratët po mbledhin prova dhe fakte që do të përmblidhet në një raport voluminoz për të vërtetuar se votat u blenë. Për rreth 1 orë e 30 minuta, kryedemokrati dhe përfaqësues të opozitës denoncuan para vëzhëguesve ndërkombëtar parregullsitë e procesit.

  “Zonat më problematike janë ato ku është përqëndruar e gjithë fuqia e makinerisë shtetërore, e cila është në funksion të partisë në pushtet, zona me probleme të kriminalitetit si Elbasani dhe Shijaku kanë qenë më shumë probleme si në votim ashtu dhe numërim dhe nxjerrjen e rezultatit”- tha Ivi Kaso.

  Një grup pune i ngritur në selinë blu po përgatit dosjen e plotë të shkeljeve, para, gjatë dhe pas procesit zgjedhor. Demokratët janë të bindur jo vetëm se kutitë do të hapen , por zgjedhjet do të përsëriten.

  “Është e hapur mundësia në bazë të materialeve që do zbulohet të kërkohet rikuperimi i ligjshmërisë nëpërmjet organizimave që siguron kodi. Besoj materialet që do paraqiten në Prokurori dhe pastaj edhe institucioent ankimore të KQZ janë materiale që çojnë në pocesin e rinumërimit dhe rivlerësimit të një numri të caktuar kutish”- shtoi Kaso.

  Parelisht me mbledhjen e provave, opozita pret përgjigjet nga SPAK për kallzimet e bëra në periudhën parazgjedhore. ‘Kemi depozituar 180 kallzime penale në Prokurori të zakonshme dhe mbi 40 kallzime në SPAK’- vijoi Kaso.

  Top Channel

  Burger

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Bill Gates ndahet nga gruaja pas 27 vitesh

  Themeluesi i Microsoft, Bill Gates, ka njoftuar nëpërmjet një letre të përbashkët në llogarinë e tij zyrtare në ‘Twitter’...

  PD nuk do i njohë zgjedhjet. Basha takon drejtuesit e partisë

  Në mbledhjen që zhvilloi mbrëmjen e së hënës më krerët e degëve dhe sekretarët e PD-së në rrethe kryedemokrat...

  Të shtëna me armë zjarri në Prishtinë

  Sonte rreth orës 21:30 është raportuar për të shtëna me armë zjarri në afërsi të rrugës ”Haxhi Zeka” në...

  LSDM dhe VMRO përplasen për gjendjen ekonomike në vend

  Rezultatet ekonomike të vendit përsëri shihen dhe transmetohen ndryshe nga qeveria dhe opozita. Në kohë të pandemisë, për njërën...