More

  Prej nesër nxënësit në pushim dimëror!

  Nxënësit në shkollat fillore dhe të mesme sot po përfundojnë gjysme vjetorin e parë të vitit shkollor 2021/2022 dhe prej nesër, 31 dhjetor, janë në pushim dimëror prej tre javësh. Sipas kalendarit të MASH-it për organizimin e mësimit, nxënësit në shkolla do të kthehen më 20 janar të vitit 2022.

  Anulim i fillimit të gjysmëvjetorit të dytë për momentin nuk është planifikuar, sipas kompetenteve, gjendja me Kovid-19 është edhe më tej e qëndrueshme edhe pse lloji omikron është konfirmuar edhe në vend, ndërsa sipas ekspertëve ky lloj po përhapet shumë shpejt.

  Sipas rekomandimit të Komisionit për Sëmundje Infektive dhe me vendim të Qeverisë. Viti shkollor 2021/2022 më 1 shtator filloi me shkolla të hapura dhe mësim me prani fizike të të gjithë nxënësve të organizuar sipas protokolleve kundër Covid-19, ndërsa përjashtohen vetëm nxënësit me vërtetime mjekësore.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Vazhdon seanca për zgjedhjen e Qeverisë së re

  Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut është duke u zhvilluar dita e dytë e diskutimit për Qeverinë e re. Pas...

  1 348 raste, 8 të vdekur nga KOVID-19 në Maqedoninë e Veriut

  Ministria e Shëndetësisë ka informuar se në 24 orët e fundit janë bërë 6 141 testime ndërsa janë regjistruar...

  Rregullohet dhe zbukurohet hyrja e fshatit Kopanicë

  Fshati Kopanicë i Sarajit dhe banorët kanë shfrytëzuar ditë të ngrohta për rregullimin e hyrjes së fshatit. Rrespektivisht banorët...

  Kolonë e gjatë me kilometra në Kodrën e Diellit

  Koha e bukur me diell dhe temperaturat e përshtatshme sot kanë nxitur banorët e Maqedonisë që në numër tejet...