More

  Radushë: Shpaloset pllaka përkujtimore për luftëtarin e lirisë

  Sot në Sheshin e fshatit Radushë në prezencën e një numri të madh të bashkëluftëtarëve, banorëve të Radushës dhe Hanit të Elezit u bë shpalosja e pllakës së luftëtarit të Lirisë Qemal Thaçi.

  Pllakën përkujtimore e shpalosën ish udhëheqësia e Brigadës 115 të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në krye me komandantin Rafis Aliti-Mësuesi si dhe Kryetari i komunës Hani i Elezit Refki Suma. Në fjalën e tij Komandant Mësuesi theksoi se përkujdesi për ushtarët e lirisë duhet të mbetet obligim edhe për gjeneratat që vijnë sepse vepra e tyre është meritore për të gjitha arritjet e shqiptarëve në rajon e sidomos në Kosovë dhe këtu në Maqedoninë e Veriut.

  Pë ndryshe, Qemal Thaçi ishte luftëtarë i Brigadës 115 që veproi në Radushë, gjithashtu ishte edhe pjesmarës i tri luftrave në trojet shqiptare.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Protesta për tragjedinë në Tetovë, kërkohet përgjegjësi dhe drejtësi

  Në Tetovë po mbahen protesta si shenjë revolte ndaj zjarrit që dogji spitalin modular në Tetovë. Protestuesit thonë se...

  Largimi i Salah nga Liverpool, Klopp: Nuk jam i përfshirë në këtë proces

  Traineri i Liverpoolit nuk dha asnjë informacion në lidhje me rinovimin e kontratës së Mohamed Salah. “E vetmja gjë që...

  Komuna Saraj me njoftim të rëndesishëm për banorët

  Ditëve të fundit vërehet një fenomen i ndezjes së zjarreve bujqësore por edhe deponive të egra gjithandej teritorit të...

  BDI zbulon slloganin për Zgjedhjet lokale – Zgjidh Jetë, Voto Blertë

  “Zgjidh Jetë, Voto Blertë”- është sllogani i Bashkimit Demokratik për Integrim për zgjedhjet e ardhshme lokale që do të...