More

  Rritet gjithnjë e më shumë numri i makinave elektrike

  Ministria e Tregtisë në Kinë bëri të ditur se depërtimi në treg i automjeteve të reja elektrike po rritet më tej me rimëkëmbjen e qëndrueshme të ekonomisë dhe ndërgjegjësimin e publikut për mbrojtjen e mjedisit.

  Sipas të dhënave të publikuara, cituar nga “Xinhua”, shitjet e Nev në Kinë arritën një maksimum të të gjitha kohërave prej gati 1.48 milionë njësi në shtatë muajt e parë të vitit 2021, duke tejkaluar shitjet totale të vitit 2020 dhe duke përbërë 10% të shitjeve të makinave të reja midis janarit dhe korrikut.

  Gao Feng, zëdhënës i Ministrisë së Tregtisë, ia atribuoi rritjen e madhe një sërë përpjekjeve të qeverisë që synonin stimulimin e konsumit të makinave pro ambientit, të tilla si fillimi i aktiviteteve promovuese në zonat rurale, lehtësimi i kufizimeve të blerjes dhe tarifave, si dhe përshtatshmëria e shërbimeve të parkimit.

  Kina synon të rrisë përqindjen e shitjeve të automjeteve të reja në Nev në 20% deri në vitin 2025, sipas një plani zhvillimi për industrinë e re kineze të automjeteve elektrike të publikuar vitin e kaluar.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Protesta për tragjedinë në Tetovë, kërkohet përgjegjësi dhe drejtësi

  Në Tetovë po mbahen protesta si shenjë revolte ndaj zjarrit që dogji spitalin modular në Tetovë. Protestuesit thonë se...

  Largimi i Salah nga Liverpool, Klopp: Nuk jam i përfshirë në këtë proces

  Traineri i Liverpoolit nuk dha asnjë informacion në lidhje me rinovimin e kontratës së Mohamed Salah. “E vetmja gjë që...

  Komuna Saraj me njoftim të rëndesishëm për banorët

  Ditëve të fundit vërehet një fenomen i ndezjes së zjarreve bujqësore por edhe deponive të egra gjithandej teritorit të...

  BDI zbulon slloganin për Zgjedhjet lokale – Zgjidh Jetë, Voto Blertë

  “Zgjidh Jetë, Voto Blertë”- është sllogani i Bashkimit Demokratik për Integrim për zgjedhjet e ardhshme lokale që do të...