More

  “Rruga e Arbërit” garanton zhvillim ekonomik


  Komuna e Dibrës si komunë kufitare ka një ngecje shumë dekadëshe në zhvillimin ekonomik të saj. Por, ndërtimi i Rrugës së Arbërit nga Qeveria e Tiranës, pritet të ndikojë shumë pozitivisht në zhvillimin ekonomik të saj. Deklarata e fundit e kryeministrit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në lidhje me ndërtimin e rrugës rajonale që do të lidh Dibrën dhe Kërçovën me këtë rrugë, jep shpresa të mëdha për Dibrën, por edhe rajonin në tërësi.

  Tani kur “Rruga e Arbërit” është drejt përfundimit nga ana e Shqipërisë dhe kur ka përfunduar analiza e fizibilitetit dhe prokurimit publik për zgjedhjen e kompanisë, e cila do të ndërtoj rrugën rajonale që lidh Dibrën dhe Kërçovën me kufirin shqiptar, besohet që shumë shpejt komunat kufitare me Shqipërinë, e sidomos Dibra të ketë një lulëzim të ekonomisë. Lidhja e Dibrës me “Rrugën e Arbërit” ofron Dibrën nga Tirana vetëm me 74 kilometra. Projekti për lidhjen e Dibrës me Kërçovës de fakto është vazhdimësi e “Rrugës së Arbërit”, ndërsa është mirëpritur si nga kërçovarët, ashtu edhe nga dibranët.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Avni Rustemi, kryetar i FRBDI: Rinia në vend të parë!

  Të jesh i ri do të thotë të jesh i përgjegjshëm dhe të jeshë pjesë e vendimarrjes politike. E...

  Sulm me armë në një qendër tregtare në Suedi, dhjetëra të plagosur

  Tre persona, përfshirë një grua në të 60 -at, janë plagosur rëndë nga të shtënat në Kristianstad, Suedi në...

  Qeveria furnizohet me automjete zyrtare, por jo dhe me zjarrfikëse dhe ambulanca

  Në vend të automjeteve zyrtare me lizing, dy milionë euro duhej të dedikohen për automjete që do të përdoreshin...

  RMV, prej sot hyn në fuqi ndalesa e plotë për lëvizje në zonat pyjore

  Prej sot hynë në fuqi ndalesa e plotë për lëvizje në zonat pyjore, njoftoi shërbimi për media i qeverisë,...