More

  Shishova e mbuluar nga mbeturinat

  Fshati Shishovë i komunës së Sarajit, vite me radhë po ballafaqohet me problemin e mbeturinave. Në disa lokacione përreth fshatit vazhdojnë të mbesin dhjetra deponi të egra të cilat kundërmojnë erë të keqe, por edhe pamje të trishtë. Banorët ankohen se nuk kanë as shporta ku mund ti grumbullojnë mbeturinat. Fshati Shishovë është i njohur për shkupjanët edhe si vendi ku gjat verës shum banorë të Shkupit gjejnë freski dhe bëjnë plazh përgjat lumit Treska. Por siç mund të shihet edhe nga fotot më poshtë, gjat gjith rrjedhës së lumit Treska pamja është  e dhimbshme.

  Ajo që është tragjikomike është fakti se nga ky fshat vjen edhe drejtori i Ndërmarjes për pastrimin e mbeturinave “Higjiena Komunale” Shkup.

  Fshati Shishovë gjindet në pjesën qëndrore të komunës së Sarajit, dhe është vetëm 10 kilometra larg qendrës së Shkupit.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Vazhdon seanca për zgjedhjen e Qeverisë së re

  Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut është duke u zhvilluar dita e dytë e diskutimit për Qeverinë e re. Pas...

  1 348 raste, 8 të vdekur nga KOVID-19 në Maqedoninë e Veriut

  Ministria e Shëndetësisë ka informuar se në 24 orët e fundit janë bërë 6 141 testime ndërsa janë regjistruar...

  Rregullohet dhe zbukurohet hyrja e fshatit Kopanicë

  Fshati Kopanicë i Sarajit dhe banorët kanë shfrytëzuar ditë të ngrohta për rregullimin e hyrjes së fshatit. Rrespektivisht banorët...

  Kolonë e gjatë me kilometra në Kodrën e Diellit

  Koha e bukur me diell dhe temperaturat e përshtatshme sot kanë nxitur banorët e Maqedonisë që në numër tejet...