More

  Shkupi së shpejti me metro. Dje u shpall tenderi

  Qyteti i Shkupit hapi shpalljen publike për përpilimin e projektit për autobusë të shpejtë ose metro autobusësh, linja e së cilës do të shtrihet prej lagjes Gjorçe Petrov deri në Lisiçe njofton derveni.info. Ky lloj i transportit publik është inovativ dhe do të shkurtojë kohëzgjetjen e udhëtimit për rreth 50% në krahasim me linjat e deritanishme të transportit publik.

  Kjo linjë siç njihet ndryshe Lindje-Perëndim planifikohet të jetë e gjatë 12 kilometra duke filluar prej te rrethrrotullimi Vllae në Gjorçe Petrov duke vazhduar nëpër bulevardin “Aradhat Partizane” përmes qendrës së qytetit deri në Lagjen Lisiçe e Re.

  Ofertat pritet të dorëzohen deri më 02 shtator 2020, pastaj do vazhojë procedura e evaluimit. Realizimi i këtij mega projekti pritet të finansohet nga Banka Evropiane për rindërtim dhe zhvillim.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Dështimi i komplotit të Bozhidar Spasiq, rritet përkrahja ndaj Ali Ahmetit!

  Rrëfimi i kryeudbashit serb, Bozhidar Spasiq ka nxjerrë në shesh të palarat e disa politikanëve shqiptarë nga Maqedonia e...

  Besa përgaditet për fitore në Saraj. Ja kandidati i mundshëm?!

  Partia e Bilal Kasamit ka ndezur motorët për zgjedhjet lokale 2021. Aktivitetet e strukturës partiake tashmë kanë filluar punën...

  Përleshje me armë zjarri në Haraçinë, disa të lënduar dhe të arrestuar

  Një përleshje me armë zjarri ka ndodhur rreth orës 2 pas mesnate në Haraçinë, ku të plagosur kanë mbetur...

  Asnjë viktimë, 15 raste të reja me Kovid-19

  Nga 2802 teste të kryera në 24 orët e fundit janë regjistruar 15 raste të reja të të prekurve...