More

  Si të zgjoheni më lehtë në mëngjes?

  5 këshilla që do të iu ndihmojnë në rregullimin e rutinës së gjumit.

  Për shumë prej nesh është e vështirë që të zgjohemi në mëngjes, por mund të jetë edhe më e vështirë gjatë vjeshtës dhe dimrit.

  Faktori kryesor që ndikon në këtë është errësira. Trupi i njeriut është i krijuar në atë mënyrë, që të prodhoj më shumë melatoninë kur është errët, pra melatonina na bënë të përgjumur.

  Për të ndihmuar që të zgjoheni më lehtë, vetëm duhet të ndiqni këta hapa dhe shumë shpejt rutina juaj e gjumit do të ndryshoj.

  1. Mbani dritat ndezur – edhe pse do të ishte më efikase drita natyrale e diellit, në dimër kjo mund të jetë mjaftë e vështirë, e sidomos nëse zgjoheni rreth orës 6 të mëngjesit, kur dielli akoma nuk ka lindur. Me dritën ndezur, prodhimi i melatoninës do të bie, dhe do të zgjoheni më lehtë.
  2. Flini aq sa iu duhet – pavarësisht mitit që njeriut i duhen vetëm 6 orë gjumë, kjo ndryshon varësisht nga organizmi juaj. Disa mund të mjaftohen me 3 orë gjumë, ndërsa disa kanë nevojë për 11 orë gjumë. Gjeni kohën që iu duhet juve për të përmbushur normën.
  3. Flini në kohën e duhur – ora biologjike e juaja e vendosë se a duhet të flini natën apo ditën. Mirëpo kjo kohë duhen 72 orë për ta ndryshuar. Pra është shumë e lehtë që të ktheni gjumin në orarin e duhur.
  4. Zgjohuni në të njëjtën kohë – nëse filloni të zgjoheni vazhdimisht në të njëjtën kohë, trupi juaj do të filloj të zgjohet vetvetiu në të njëjtën kohë çdo ditë.
  5. Mos lini disa alarme – bëni vetëm një alarm, nëse keni frikë që nuk do të zgjoheni, vetëm kujtoni vetes para se të flini se keni lënë vetëm një alarm.

  /Derveni.info

  [adsforwp id=”30090″]

  Burger

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Disa nga vetitë e një mësuesi të mirë

  Mësimdhënia është një dhuratë që duket se vjen natyrshëm për disa, të tjerët duhet të punojnë jashtë orarit për...

  Zgjedhjet lokale/ Menduh Thaçi: Koalicion me të gjithë përveç me BDI-në

  Ish kryetari i komunës së Tetovës Sadi Bexhetit do të kërkojë edhe një mandat nga qytetarët e Tetovës si...

  Spanja nis sezonin veror, maska do të mbahet edhe brenda në ujë

  Spanja e ka nisur sezonin veror për këtë vit, ndonëse e goditur më fortë se kurrë në sektorin jetik...

  Në Bllacë u inauguruan “Muri i Kujtesës” dhe parku “Hasan Prishtina”

  Sot në brezin ndërkufitar në mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, aty ku para 22 viteve kishte ndodhur...